بهترین کتاب های طراحی تجربه کاربری برای طراحان تازه وارد

اگر به تازگی طراحی تجربه کاربری را شروع کرده اید و به دنبال منابعی برای یادگیری بیشتر هستید احتمالا برای یافتن کتابهای خوب حوزه یو ایکس جستجو کرده اید. اما اکثر وبلاگهایی که من دیده ام، کتابهایی را معرفی میکنند که برای طراحان جونیور مناسب نیست و آنها را از کتاب خواندن منصرف میکند. دلیل آن هم این است که کتابهایی معرفی میشوند که برای سطح سنیور مناسب هستند و مفاهیمی را ارایه میدهند که برای یک دیزاینر تازه کار، قابل درک نیستند.

در این پست تلاش من بر این است که کتابهایی را برای طراحان جونیور معرفی کنم (منظورم کسانی است که زیر یکی دو سال است که طراحی را آغاز کرده اند). شما در سالهای اول مدرسه، فقط قوانین ریاضی را یاد میگیرید و کاری به اثبات آن قوانین ندارید. اما وقتی به دبیرستان یا دانشگاه رسیدید به سراغ اثبات قوانین و معادلات می روید. این کتابها هم کاملا کاربردی هستند و شما را با بنیان های طراحی گیج نمی کنند. بلکه قوانینی را که برای طراحی نیاز دارید بدانید، به شما می آموزند.

کتاب The Elements of User Experience

با خواندن کتاب «المان های تجربه کاربری»، درک جامعی از فرآیند طراحی UX، از ایده اولیه تا اجرای نهایی، به دست خواهید آورد. شما یاد خواهید گرفت که چگونه نیازهای کاربر را تجزیه و تحلیل و تعریف کنید، اطلاعات را به طور موثر سازماندهی کنید و ساختار کلی رابط های ویژوال را تعریف کنید.

کتاب 100 Things every designer needs to know

این کتاب موضوعات مختلفی از جمله تحقیقات کاربر، طراحی تعامل، معماری اطلاعات، طراحی بصری و تست کاربردپذیری استفاده را پوشش می‌دهد و بر اهمیت درک نیازهای کاربر، مشارکت دادن کاربران در طول فرآیند طراحی و ایجاد تجربیات بصری لذت بخش تاکید می کند. کتاب خلاصه و مفیدی است و دید کلی از اصول طراحی تجربه را به شما میدهد.

کتاب Don’t Make me Think

یکی از مباحثی که شما بعنوان یک طراح تجربه کاربری باید یاد بگیرید اصول کاربردپذیری (اکثرا در محیط وب و موبایل) است و این کتاب یک راهنمای عملی در این حوزه است که با مثالهای کاربردی زیاد شما را با مفهوم Usability آشنا میکند.

کتاب Designing User Interfaces

برای کسی که به تازگی وارد دنیای یو ایکس شده است، آشنایی با المان های طراحی رابط کاربری بسیار اهمیت دارد. شما بعنوان یک طراح UI باید بتوانید با ابزارهایی مانند فیگما، رابط های کاربری جذابی طراحی کنید و برای رسیدن به این منظور باید استانداردها و اصول طراحی رابط کاربری را بدانید. این کتاب ۴۰۰ صفحه ای با استفاده از تصاویر و متون ساده، شما را با این اصول آشنا میکند و یکی از جامع ترین کتاب ها در این حوزه است که برای طراحان تازه کار بسیار مفید است.

کتاب Inclusive Design for a digital World

اگر در حال طراحی رابط کاربری هستید، باید اصول دسترس پذیری برای محصولات دیجیتال را بدانید تا طراحی شما مطابق با استانداردها باشد و محصول نهایی برای کاربرانی که دچار هرگونه معلولیت هستند نیز قابل استفاده باشد. این کتاب شما را با اصول اولیه Accessibility آشنا میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *