بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو: اصول پایه

بسیاری از وب سایت ها هستند که نمیتوانند ترافیک کافی را برای سایت خود بدست آورند ، یکی از این علت ها یک نکته ساده است : ” وب سایت برای موتور های جستجوگر بهینه نشده “ . در این مقاله اعمالی که برای بهینه سازی وب سایت در برخورد با موتور های جستجو باید صورت گیرد شرح داده میشود :

1. صفحات را مطابق میل جستجوگر ها طراحی کنید :

برای یک موتور جستجو گرافیک سایت شما یا فلش ها و کد های جاوا اسکریپت جذابی که ساخته اید اهمیتی ندارد . بلکه چیزی که یک موتور جستجو نیاز دارد روان بودن کد نوشته شده در صفحات است . منظور من نوشتن کامنت در بین تگ ها یا رعایت کردن فاصله ها نیست بلکه استفاده از تگ هایی است که جستجوگر ها از آنها استفاده میکنند . مانند تگ title صفحه و تگهای heading و خاصیت alt در تگ img که برای جستجوی عکسها استفاده میشود.

     چند نکته :

  • اگر از جدول ها برای ساخت صفحات سایتتان بهره گرفته اید ، سعی کنید از کد های ساده استفاده کنید نه از تگ های تو در توی پیچیده . (بهتر است کلا استفاده از جداول را فراموش کنید و به طراحی سایت بدون استفاده از جدول رو بیاورید)
  •   استفاده از فریم ها باعث سر گیجه موتور های جستجو میشود که به ضرر شماست . در ضمن استفاده از فریم ها دیگر در طراحی سایت ها متداول نیست .
  • اگر از کد های جاوا اسکریپت استفاده کرده اید برای فراخوانی فایل های جاوا اسکریپت خارجی از کد های کوتاه استفاده کنید .
  • استفاده از خاصیت alt در تگ img موتور های جستجو را در یافتن موضوع تصاویر کمک میکند . حتما از این تگ برای عکس ها استفاده کنید .
  • متن اصلی را قبل از عکس ها در صفحاتتان قرار دهید و یا حداقل عکس ها را در میان متن قرار دهید .

2. تگهای HTML مناسب:

هریک از تگهای html برای هدف و جای خاصی در نظر گرفته شده اند. شما نیز سعی کنید از تگهای مخصوص هر بخش از صفحه برای کارکرد مناسب آن بخش استفاده کنید. (مثلا استفاده از تگ div به جای تگ a و لینک کردن با جاوااسکریپت، کار اشتباهی است و به سئو سایت شما نیز صدمه میزند)

3. محتوای سایت، مهم ترین بخش :

موتور های جستجو از متن اصلی صفحات برای یافتن کلمات کلیدی هر صفحه وب استفاده میکنند . پس استفاده درست از کلمات کلیدی و مطابقت آن کلمات با متن شما بسیار اهمیت دارد. کلمات اصلی متن را در تگ های heading و یا تگ های bold بگذارید و یا آن را لینک کنید تا جستجوگر ها به آن لغات اهیت ویژه ای دهند .

 4. عنوان سایت :

تگ title طبق گفته اکثر سایتهای بزرگ در زمینه SEO ، مهم ترین بخش از دید جستجوگر هاست. عنوان صفحات نیز باید مانند کلمات کلیدی درست و مطابق متن انتخاب شود . چون موتور های جستجوگر به عناوین صفحات، بیش از کلمات کلیدی اهمیت میدهند. تعداد کلماتی که در عنوان صفحات استفاده میکنید نیز برای اینکه از حد استاندارد جستجوگر ها خارج نباشد باید حداکثر 9 کلمه باشد (یا 75 کاراکتر).

 5. متاتگ description :

موتور های جستجو هنگام نشان دادن نتایج جستجوی خود ، اطلاعات تگ متای description هر صفحه را برای نمایش توضیحات آن سایت نمایش میدهند. بنابراین نوشتن توضیحات جذاب و درست بیننده را به سوی سایت شما جذب میکند . استاندارد تعداد کلمات این تگ 20 الی 25 کلمه میباشد. البته اگر این تگ را ننویسید، گوگل خودش بخشی از متن را بعنوان توضیحات هر صفحه انتخاب میکند و هنگام سرچ نشان میدهد.

 6. لینکهای گرافیکی بد است :

استفاده از عکس اگر چه زیبایی خاصی به سایت شما میدهد اما حتی با تگ ALT نیز یک عکس به اندازه چند کلمه قدرت ندارد . چون موتور های جستجو فقط کلمات را میشناسند و عکس ها را هم با تگ Alt آنها شناسایی میکنند . بنابراین استفاده از عکس به جای لینک و یا بجای متن از خوانایی سایت شما برای چشم های یک موتور جستجوگر می کاهد .

 7. نقشه سایت  :

نقشه سایت کمک بسیاری به جستجوگر ها میکند تا تمام صفحات سایت شما را شناسایی کنند . ابزار های زیادی بر روی وب هست که نقشه سایت شما را در چند کلیک میسازد . (اکثر CMS های امروزی خودشان sitemap سایت را ایجاد میکنند یا پلاگین هایی برای ایجاد آن دارند)

 8.  لینک های هدایتگر :

لینک هایی که به دیگر صفحات سایت میدهید باید ساده باشد . استفاده از منوهای pop up‌  و فلش و مانند آن از خوانایی لینک های شما می کاهد .اگر مجبور به استفاده از لینک های پیچیده در طراحی سایت هستید میتوانید از لینک های ساده در انتهای صفحات استفاده کنید تا موتور های جستجوگر نیز بتوانند لینک های شما را دنبال کنند .

رعایت اصول فوق باعث میشود تا سایت شما در نتیجه جستجوی جستجوگر های معروف رتبه بالاتری را بدست آورد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *